Home · problemy rodzinne · Kiedy terapia małżeństw będzie skuteczna? psychoterapia warszawa

Kiedy terapia małżeństw będzie skuteczna?

Wszystkie pary, bez względu na wiek i staż, natrafiają na mniejsze lub większe problemy. Najczęściej wystarczająca okazuje się szczerza rozmowa, w trakcie które zakochani powiedzą szczerze co ich boli w zachowaniu drugiej osoby. Jeśli jednak własne metody okażą się nieskuteczne, a para znacznie oddala się od siebie, niezbędna okaże się wizyta u specjalisty.

Pomoże wówczas psychiatra lub seksuolog - jeśli problem ma podłoże seksualne. Dobry psychiatra czy seksuolog dąży do poznania źródła problemu. Pomóc ma w tym dogłębna i szczegółowo przeprowadzona terapia małżeństw. Powodów nieprawidłowych emocji może być wiele. Psychiatra może odnaleźć źródła problemu nawet w odległej przeszłości osób, dla których terapia małżeństw jest niezbędna. Niejednokrotnie psychiatra lub seksuolog odnajdą początek problemu już w dzieciństwie badanej osoby albo w relacjach pomiędzy rodzicami pacjenta.

Terapia małżeństw może wyciągnąć trudne i nieoczekiwane fakty, na co pary powinny być przygotowane. Terapia dla par pomóc ma we wzajemnym wysłuchaniu siebie i swoich racji. Psychiatra jedynie pomoże w wyartykułowaniu własnych bolączek, nie przedstawi jednak gotowych rozwiązań. Terapia małżeństw ma stanowić dobre pole wymiany myśli - nie rozwiązanie konfliktu, podane przez specjalistę jak na tacy. Psychiatra wysłuchać musi dokładnie racji każdej ze stron.

Terapia par musi opierać się na całkowitej szczerości. Choć psychiatra, czy zwłaszcza seksuolog, zadawać mogą niewygodne dla par pytania, należy pamiętać, że uzyskane odpowiedzi mają pomóc w rozwiązaniu narastającego w rodzinie konfliktu. Pary muszą zaufać specjaliście, będąc pewnym, że wszystkie zdania i wypowiedzi, które zawierać będzie terapia par, nie wyjdą poza ściany gabinetu specjalisty.

10.01.2017. 12:17